Home / Информации (page 20)

Информации

Известување за фармерите

МАСИТ организира  конференција „ИКТ во агробизнис која ќе се одржи од 23-24.11.2016 год. во Хотелот Александар Палас во Скопје, со котизација од 40 евра + 18% ДДВ. Се известуваат сите фармери од Општина Кривогаштани кои се заинтересирани да присуствуваат на ...

Read More »

Известување за пријавување на деца во детскиот центар во Обршани

Се известуваат сите жители од Општина Кривогаштани дека од 01.09.2016 год. започнува со работа Центарот за ран детски развој „ Јаготка“ во населено место Обршани. Се замолуваат сите родители кои сакаат своите деца да го посетуваат овај центар а се ...

Read More »

Започна со реализација новата инвестиција во Кривогаштани во вредност од 1,5 милиони евра

Во општина Кривогаштани беше поставен камен темелникот за новата инвестиција вредна 1,5 милиони евра. Инвеститор е домашната компанија „ДООЕЛ Стефан“, која планира во погонот, кој започна да се гради во индустриската зона кај населеното место Славеј, да преработува зеленчук и ...

Read More »

Прв меѓународен ролерски натпревар се одржа во Кривогаштани

„Меѓународната скијачка федерација од 1 јуни оваа година, започнувајќи со квалификацискиот период за зимските олимписки игри во Пјонг Чанг 2018, дозволи и овие натпревари да влезат во квалификациските натпревари за освојување на норми за овие олимписки игри. Така што важноста ...

Read More »

ЗАПОЧНА СО РАБОТА ДОБИТОЧНИОТ ПАЗАР ВО КРИВОГАШТАНИ

По пауза од три месеци денеска продолжи со работа добиточниот пазар во општина Кривогаштани. Агенцијата за храна и ветеринарство конечно ја укина забраната на продажба на добиток, откако во земјава се појави болеста јазлеста кожа и беше забранета продажбата на ...

Read More »

100доброволци од Општина Кривогаштани помагаа во поплавените подрачја

Околу 100 жители на општина Кривогаштани, и денеска, по 4-ти пат, предводени од првиот човек на општината, градоначалникот Тони Заткоски, заминаа да помогнат околу расчистувањето на теренот во поплавените подрачја во Скопје. Екипите од Кривогаштани се распределени во Сингелиќ. Од ...

Read More »

50 ДОБРОВОЛЦИ ОД КРИВОГАШТАНИ ПОМАГАА ВО РАСЧИСТУВАЊЕ НА ПОПЛАВИТЕ ВО СКОПЈЕ

Педесет доброволци од општина Кривогаштани, на чело со градоначалникот Тони Заткоски, во саботата зедоа активно учество во расчистување на теренот од поплавите во Скопје. Екипите од Кривогаштани, овој пат беа распределени во Сингелиќ. Претходно 35 доброволци од Кривогаштани зедоа учество ...

Read More »

Пријавување на доброволци за поплавените подрачја

Се известуваат жителите на Општина Кривогаштани кои сакаат доброволно да помогнат во рачистување на штетите настанати од невремето кое ја зафати околината на градот Скопје, од денес па се до петок 12.08.2016 се врши пријавување на доброволци на телефонските броеви ...

Read More »

Официјално започна Турнирот во мал фудбал

Вчера 10.08.2016 год. и официјално започна традиционалниот турнир во мал фудбал во Кривогаштани на новото повеќе наменско игралиште. Турнирот го отворија екипите на Аптеки Стефан и  Воѓани кој заврши во корист на Аптеки Стефан со резултат од 5-0.  Другите натпревари ...

Read More »

Започнува турнирот во мал фудбал во Кривогаштани

Традицијата од триесет години продолжува, и оваа година на 10.08.02016 год. со почеток во 21 часот ќе се организира турнир во мал фудбал во Кривогаштани. Натпреварите ќе се одигруваат на новото повеќенаменско игралиште кое е дел од 100 повеќенаменските игралишта ...

Read More »