Home / Информации (page 10)

Информации

ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНА ОВОГОДИНЕШНОТО ИЗДАНИЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ НОЌЕН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ ВО КРИВОГАШТАНИ

Синоќа и официјално беше отворено овогодинешното издание на традиционалниот ноќен турнир во мал фудбал во Кривогаштани каде учество земаа 24 екипи од цела Пелагонија и пошироко. Турнирот е предвидено да има 19 натпреварувачки дена со по 5 натпревари. Финалната вечер ...

Read More »

Најнови откритиjа на локалитетот Врбјанска чука

Неодамна завршија истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука што се наоѓа меѓу селата Славеј и Врбјани во општина Кривогаштани. Овие мултидисциплинарни истражувања се реализираа како резултат на меѓународната соработка во која беа вклучени Институтот за старословенска култура, Центарот за истражување ...

Read More »

ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА ЉУБЕ ГРУЈОСКИ

Денес кога се одбележуваат 16 години од трагичното погинување на Македонските Бранители кај месноста Карпалак каде животот го остави и нашиот сограѓанин Љубе Грујоски од Пашино Рувци  во чија чест денес беше положено свежо цвеќе од страна на делегација на ...

Read More »

Чистење на затревените површини во општината

Општина Кривогаштани започна со чистење и косење на банкините на затревените површини на регионалните и  локалните патишта на територијата на Општина Кривогаштани. Исто така ќе се чистата и затревените површини на локалните улици во населените места.

Read More »

Завршија архелошките испитувања на локалитетот Врбјанска чука

Завршија археолошките испитувања на теренот Врбјанска чука на кој работеше тим од чешки и македонски археолози. Во текот на истражувањето откриени се коски од ендемски видови на животни како и растенија кои се смета дека постоеле само на ова место. ...

Read More »

Голем пожар на територијата на трите општини Кривогаштани, Долнени и Крушево

Пожар од големи размери денес околу 13 часот ја зафати територијата на трите општини Кривогаштани, Долнени и Крушево. На терен се екипите од ТППЕ Кривогаштани со две  противпожарни возила, ТТПЕ Крушево, Шумската полиција, ЈП Пелагонија од Кривогаштани, Црковниот одбор од ...

Read More »

Коњаницата од илинденскиот марш и оваа година дочекана во Кривогаштани

Дваесетина коњаници од Горно Лисиче на 27.08 го почнаа 39  „Илинденски марш 2017“ кој треба да заврши на 2 август во Крушево. Коњаниците кои се на возраст од 18 до 65 години, а меѓу нив има и една девојка, по ...

Read More »

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ ИЛИНДЕН ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТОНИ ЗАТКОСКИ

Почитувани, Денес се навршуваат 114 години од Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на Асном, празници кога си спомнуваме за пожртвуваноста и идеологијата на востаниците, како и на нивната борбата и идеа за независна и суверена Македонија.  Сон ...

Read More »

ОПШТИНА КРИВОГШТАНИ ЈА ДОЧЕКУВА КОЊАНИЦАТА ОД ИЛИНДЕНСКИОТ МАРШ

Традицијат во Кривогаштани продолжува, како и секоја година така и оваа општината им приредува традиционален пречек на коњаниците кои јавајќи поминуваат стотици километри се со цел одржување и негување на долгогодишната традиција на одбележувањето на најголемиот национален празник ИЛИНДЕН. Овај ...

Read More »

ВО НАЈАВА НАЈНОВОТО ИЗДАНИЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ НОЌЕН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ ВО КРИВОГАШТАНИ

Годинава продолжува традицијата во Кривогаштани, под покровителство на општина Кривогаштани, во организација на ЛАЛ Агро Лидер се подготвува традиционалниот августовски ноќен турнир во мал фудбал кој оваа година исто како и претходната го има највисокиот награден фонд од своето постоење. ...

Read More »