Home / КУЛТУРА (page 3)

КУЛТУРА

Започнати активности за местење на детски реквизити во Обршани

Почнаа активностите за поставување на детски реквизити во кругот на Основното училиште „Јонче Смугрески“ односно кај Центарот за ран детски развој „Јаготка“. Донацијата е од страна на граѓанското здружение Изгрев од Скопје кои во 2014 год. во градинката “Весело штркче“- ...

Read More »

Децата од Центарот за ран детски развој „Јаготка“ во посета на Градоначалникот

Секоја година, првата седмица од месец октомври им се посветува на децата под мотото Детска недела. Децата се нашето најголемо богатство, нашата гордост, нашата радост и нашата иднина. Сите деца имаат еднакви права и на сите треба да им се ...

Read More »

ПОСТАВЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК ЗА НОВИ КОНАЦИ ВО МАНАСТИРОТ СВ. АТАНАСИЈ ВО ЛОКВЕНИ

Денеска во манастирот Св. Атанасиј во населеното место Локвени, во општина Кривогаштани, беше поставен камен темелник за изградба на нов конак. Со овој свечен чин чиноначалствуваше Митрополитот на Преспанско –Пелагониската епархија Господин Петар, а присуствуваа голем број верници како и ...

Read More »

ВИОЛИНИСТКАТА ПЛАМЕНКА ТРАЈКОВСКА И РУБИНЧО БЛАГАДУША ГО ОТВОРИЈА КУЛТУРНОТО ЛЕТО 2016 ВО КРИВОГАШТАНИ

Синоќа во центарот на Кривогаштани се одржа музички културен настан каде што свои настапи имаа виолинистката Пламенка Трајковска и Рубинчо Благадуша а сето тоа беше надополнето со танцова двојка која исто така имаше прилика да им прикаже на присутните неколку ...

Read More »

ЗАПОЧНУВА КУЛТУРНОТО ЛЕТО ВО КРИВОГАШТАНИ

Утре (Четврток 28.07.2016) со почеток во 20 часот во центарот на Кривогаштани ќе се одржи музички настан каде свои настапи ќе имаат виолинистката Пламенка Трајковска која свој настап ќе има од 20 до 22 часот за веднаш потоа Рубинчо Благадуша ...

Read More »

НОВИ ОТКРИТИЈА НА ’’ЛОКВЕНСКО КАЛЕ’’ ВО ОПШТИНА КРИВОГАШТАНИ

Активностите на археолошкиот локалитет ’’ЛОКВЕНСКО КАЛЕ’’ во општина Кривогаштани се одвиваат со несмален интензитет. Денес за време на ископувањата пронајдена е бронзена и сребрена монета со ликот на Александар Македонски, која според археолозите потекнува некаде околу 4 века п.н.е. Според ...

Read More »

ПОСТАВЕНА МАПА НА ОПШТИНА КРИВОГАШТАНИ

Денес во центарот на општината пред самата општинска зграда поставена е Билборд-Мапа со културно-историски знаменитости на сите населени места во општината. Проектот е финансиран преку УСАИД и Швајцарската агенција за обнова и развој а го обезбеди локалната акциона група ЛАГ ...

Read More »

ЗАПОЧНАА АРХЕОЛОШКИ ИСКОПУВАЊА НА “ЛОКВЕНСКО КАЛЕ” ВО ОПШТИНА КРИВОГАШТАНИ

Денес стручни лица археолози започнаа со работа и ископување на локацијата “ЛОКВЕНСКО КАЛЕ” кај населеното место Подвис во општина Кривогаштани за која се претпоставува дека крие дел од македонската историја. 

Read More »